Tuxedomoon на 3 декември во Скопје

Легендарната американска арт-рок група Tuxedomoon, на 3 декември ќе одржи концерт во МКЦ, во рамки на Таксират фестивалот.

Гигантите на авангардната поп музика, ексклузивно и прв пат во целост ќе го изведат својот славен прв албум „Half-Mute“, по повод 35-годишнината на ова, нивно најпознато издание.

Tuxedomoon е едно од најголемите имиња на новиот бран кој се појави кон крајот на ’70-тите години и американскиот состав кој, покрај The Residents, беше во жариштето на пост-панк естетиката во уметничкиот андерграунд.

Издавачката куќа која се потпишуваше зад нивните изданија, „Ralph Records“, претставуваше дом на една аудио мини-револуција, која постави нови стандарди кога се во прашање нонконформистичката креација и пристап кон поп песните, во кои беше дозволено комбинирање на различните жанрови: од џез, преку кабаре до психоделичен рок и слободна употреба на електрониката.

Tuxedomoon воедно беа и останаа пионери во мултимедијалните настапи и меѓу првите започнаа креативно да ги вкрстуваат видео проекциите со концертните настапи.

Нивните подоцнежни албуми исто така се сметаат за класици: „Desire“ внесе денс елементи во нивната музика, со што го направи бендот уште покомуникативен, а трилогијата „Holy Wars“, „Ship Of Fools“ и „You“ од средината на ’80-тите, дефинитивно го зацврсти нивниот статус на лидери во арт-рок звукот и им обезбеди место во музичките енциклопедии.

Во 2004 година се вратија со нов креативен триумф со албумот „Cabin In The Sky“ 2004, кој на најдобар можен начин го претстави бендот пред новата публика, израсната на дигиталниот звук.

Влезниците за концертот во Скопје во рамки на Таксират Фестивал, ќе бидат пуштени во продажба во петок (7-ми октомври), а наскоро ќе бидат објавени сите информации за цените и продажните места.