Турските демонстранти се судрија со полицијата на првомајскиот протест

Полицијата и првoмајските демонстранти вчера се судрија во Истанбул, откако граѓаните решија да и се пркосат на забраната на Влада за марширање до култниот плоштад Таксим.

Турските власти им забранија на синдикатите и движењата да организираат првомајски протести на овој познат плоштад.

Турските демонстранти се судрија со полицијата на првомајскиот протест

Безбедносните сили ги туркаа назад демонстрантите употребувајќи водени топови и солзавец. Демонстрантите одговорија со фрлање камења и петарди на полицијата.

Турските демонстранти се судрија со полицијата на првомајскиот протест

Шефот на полицијата во Истанбул, објави дека околу 136 лица се уапсени, пренесе приватна новинска агенција Доган.

Турските демонстранти се судрија со полицијата на првомајскиот протест

Властите го блокираа плоштадот кој е симбол на работниците во Турција откако 34 луѓе биле убиени во 1977 година во судири на 1 Мај.

Турските демонстранти се судрија со полицијата на првомајскиот протест

Турските медиуми пренесуваат дека 10.000 полицајци биле распоредени околу плоштадот во петокот со водени топови за да ги блокираат демонстрантите. Протестите се, исто така, имаше и во градовите низ цела Турција.

Демонстрациите се првите големи протести откако владата го донесе Законот за безбедност оваа година кои и даваат на полицијата проширени овластувања за справување со демонстрантите.

Извор: abcnews