Турција осуди тројца активисти за слобода на медиумите поради „терористичка пропаганда“

Три лица, меѓу кои е и претставник на организацијата Репортери без граници се уапсени во Турција под обвинение за учество во „терористичка пропаганда“.

Судот наредил полицијата да ги уапси Ерол Ондероглу, претседател на турскиот огранок на РСФ, новинарот Ахмет Несин, како и професорката Себнем Корур Финчанчи, која е претседател на турската Фондација за човекови права.

Тројцата се обвинети затоа што учествувале во кампањата на солидарност за поддршка на курдскиот весник „Озгур Гундем“.

Според турските медиуми, сите тројца во кампањата учествувале на тој начин што по еден ден биле на функцијата главен уредник на весникот.

Ондероглу е уапсен и обвинет и затоа што напишал три текста за операцијата на турските безбедносни сили во југоисточна Турција, кој главно е населена со курдско население.

Претходно, судот во Истанбул ги осуди главниот уредник и уредникот на дописништвото во Анкара на угледниот турски весник „Џумхуриет“, затоа што објавија дека турските власти илегално им доставуваат оружје и муниција на исламистите во Сирија, затскриено зад „хуманитарна помош“.

Апсењето на тројцата интелектуалци доаѓа и покрај притисокот на ЕУ за запирање на апсењата и осудувањето на новинари и професори.

Организацијата Репортери без граници остро го осуди апсењето на нивниот претставник Ерол Ондероглу, кој раководи со турскиот огранок на организацијата уште од 1996 година. Организацијата соопшти дека најновиот случај го покажува ниското ниво на новинарски слободи во Турција.

Според Ворлд Прес Фридом, Турција е рангирана на 151 место од вкупно 189 земји на листата според слободата на говорот.