Таксират 16 – концерт на култниот канадски бенд „Тhe Hidden Cameras“

Шеснаесеттото издание на Таксират, најголемиот зимски музички фестивал во регионот, годинава започнува со промотивниот концерт на култниот канадски бенд „The Hidden Cameras“. Концертот на инди-поп групата предводена од извонредниот музички уметник Џоел Гиб, како дел од офф-програмата на Таксират фестивалот ќе се одржи на 1. октомври 2014 во „Кино Фросина“ во МКЦ, Скопје.

Таксират 16 - концерт на култниот канадски бенд „Тhe Hidden Cameras“

„The Hidden Cameras“ е бенд кој ја означи пресвртницата на инди-рок сцената и субкултурата во Торонто на почетокот на новиот милениум. Уште со својот прв албум „The Smell Of Our Own“, бендот станаа главна музичка тема во Торонто, а годинава се актуелни и со нивниот нов, шестти студиски албум, одличниот „AGE“ кој се појави пет години по нивното претходно издание, а од чија светска промоција е дел и концертот во Скопје. Тие се прв канадски бенд кој потпишува со ценетата инди британска етикета „Rough Trade“, етикетата која успешно ги промовираше и продаваше плочите на бројни панк, едни од првите инди поп и едни од првите пост-панк бендови како The Buzzcocks, The Smiths, Desperate Bicycles и многу други. Креативната сила зад бендот е интровернтиот и извонреден уметник Џоел Гиб (Joel Gibb), кој благодарение на успехот со „The Hidden Cameras“ се најде и како вокал на последниот албум на „R.E.M.“ и соаботува со Нил Тенант од „Pet Shop Boys“.

Музичкиот израз на групата, на почетоците се карактеризира со акустични гитари, ксилофон, виолини, оргули и дајре, но ваквиот опис во никој случај не ја доловува вистинската слика за нив како денс-бенд кој на настапите во живо секогаш пулсираат со енергија и игривост. Денес, Гиб свири електрична гитара, а вклучува синтисајзер и ритам машини кои дополнително ја истакнуваат нивната енергичност. Истата умешност на префинето спојување на меланхоличниот инди сензибилитет со неверојатната игрива енергија е до совршенство изразена и со албумот „AGE“, кој за самиот бенд на некој начин е репертоар на процесот на созревање и манифест на искреноста претежно напишан во Ф-мол, тонот на меланхолијата, но исто така и тонот на посакувањето и беспомошната потиштеност.

Влезниците за се веќе достапни во претпродажба по цена од 200 денари, а на денот на концертот ќе се продаваат по полната цена од 250 денари.