Студентски пленум со штанд за собирање донации за Тетово

Студентски Пленум соопшти дека од 17 часот ќе биде поставен штанд на ул. Македонија кај спомен куќата на Мајка Тереза за собирање донации за семејствата кои вчера беа погодени од силното невреме во Тетово и околината.

Студентски пленум со штанд за собирање донации за Тетово

Фото: Center for Education and Development(CED)-Tearce

Потребни се: вода, облека, конзервирана храна и лекови.

Студентски пленум со штанд за собирање донации за Тетово

Фото: Center for Education and Development(CED)-Tearce

„Ги повикуваме сите колеги, доброволци и граѓани кои сакаат да помогнат во собирањето и преносот до Општина Тетово да бидат во 17 часот таму“, велат од Студентскиот пленум.

Студентски пленум со штанд за собирање донации за Тетово

Фото: Center for Education and Development(CED)-Tearce

Унијата на студенти Албанци, исто така на Фејсбук објави дека е поставен штанд за собирање донации за настраданите во Тетово, во скопската чаршија во близина на Сули ан пред Мурат – пашината џамија.

Студентски пленум со штанд за собирање донации за Тетово

Од Владата денеска соопштија дека семејствата чии имоти се оштетени во невремето ќе добијат првична еднократна помош од 500 евра откако ќе се направи проценка на штетите.

Најмалку пет лица загинаа во вчерашното невреме во тетовскиот регион и двајца се водат за исчезнати по кои се уште се трага. Најмалку 20 луѓе се повредени а дел од нив се задржани на тетовските клиники.