Струмичките средношколци протестираа поради задолжителното полагање математика

Ученици од трите средни училишта во Струмица денеска излегоа на протест против задолжителното полагање на предметот математика на државната матура. Тие својот револт го искажаа со марш низ Струмица, а протестот заврши на плоштадот „Гоце Делчев“.

Атмосферата од протестот , преку фотографии на својата Фејсбук страница, ја пренесе Радио СтрумицаНет.