[Став] Не правам ѓубре веќе 2 години – мојот живот изгледа поинаку

Се викам Лорен. Јас сум 23-годишна девојка која живее во Њујорк и не прави никакво ѓубре. Немам корпа, немам ќеси полни со смет. Ништо.

Знам што мислите. Девојкава мора да е тотален хипик, или пак лаже. Но ве уверувам, не е така.

LaurenSingerDrinkingFromMasonJar-850x400

Не живеев отсекогаш живот со „нула загадување“. Но започнав да правам промена пред околу 3 години, кога студирав на студиите за екологија и околина во државата Њујорк, протестирајќи против големите нафтени компании. Тогаш бев и претседател на клуб кој беше домаќин на неделни разговори за еколошки теми. Во мојот ум бев најпријателски настроена кон околината колку што може, или како што баба ми ме викаше „прегрнувач на дрвја“. Сите мислеа дека сум еколошката девојка, па тоа значеше дека јас го давам својот дел во заштитата на Земјата, така?

Не.

На еден од моите часови, имаше една студентка кој секогаш носеше пластична ќеса во која имаше пластичен сад полн со храна, пластично шише за вода, пластичен прибор и една ќесичка чипс. Час по час ја гледав како фрла сè во ѓубрето, и многу се налутив! Се муртев и негодував, но не реков ништо. Само бев лута.

Еден ден бев особено вознемирена после предавањата и појдов дома да си зготвам вечера и да се обидам да заборавам, но кога го отворив својот фрижидер се вџашив. Сфатив дека секој производ кој го имав беше спакуван или замотан во пластика.

Ова беше првиот пат во мојот живот кога се почувствував како лицемер. Јас бев „зелената девојка“, не „пластичната“! Што сум правела цел живот? Токму во тој момент ја донесов одлуката да ја елиминирам сета пластика од мојот живот.

Да се откажам од пластиката значеше дека треба да ги правам сите пакувани продукти сама.

Тоа значеше дека треба да правам сè: од паста за заби до продукти за чистење, секакви нешта кои немав поим како да ги направам и морав да учам многу од интернет. Еден ден случајно наидов на еден блог наречен Zero Waste Home. Го следеше животот на Беа Џонсон, сопруга и мајка на две деца кои живеат во дом кој не произведува ѓубре во Калифорнија.

Дотогаш ја елиминирав речиси цела пластика од мојот живот. Мислев дека ако семејство од 4 члена може да живее така, јас како тогаш 21-годишна девојка сигурно можам. И го направив големиот чекор.

Како дојдов од нула пластика до нула ѓубре?

Прво, престанав да купувам пакувани продукти и започнав да носам свои ќеси и тегли кои ги полнев со свежа храна во супермаркет. Престанав да купувам нова облека, а наместо неа купував облека од втора рака. Продолжив да ги правам сама сите продукти за нега и хигиена. Значајно го намалив бројот на непотребни продукти, како 6 идентични шпатули, 10 пара фармерки кои не сум ги носела од средно и милијарда декоративни предмети кои за мене немаат никакво значење,  преку донирање, продавање и подарување.

Најважно, почнав да планирам потенцијални ситуации поради кои ќе морам да фрлам ѓубре, почнав да велам „НЕ“ на цевчиња за сок во кафулињата, пластичните и хартиените ќеси во продавниците и сметките.

Секако, оваа транзиција не се случи преку ноќ. Овој процес чинеше повеќе од година и многу труд. Најтешкиот дел беше да си пресудам себеси, дипломиран еколог со цврсти уверувања дека помага за подобра околна, која не живееше според сопствените вредности.

Сфатив дека иако искрено се грижев за многу работи, не ги поддржував своите филозофии. Откако го прифатив тоа, си дозволив себеси да се променам и оттогаш мојот живот е подобар секој ден. Еве само неколку од нештата кои се подобрија откако не произведувам ѓубре:

1.Штедам пари

Правам листа на продукти кога одам да купувам, што значи дека сум подготвена и не купувам непотребни скапи продукти импулсивно. Освен тоа, купување свежа и сурова храна значи дека не плаќаш додатно за пакувањето. Кога станува збор за мојата облека, купувањето на веќе користени парчиња значително ги намалува трошоците.

2.Се хранам поздраво

Бидејќи купувам само непакувана храна, моите нездрави избори се веќе ограничени. Наместо тоа, јадам доста органско овошје и зеленчук, јаткасти плодови и мешунки, како и многу сезонска, локална храна, со оглед на тоа што фармерските маркети имаат одлична понуда на непакувани производи.

3.Посреќна сум

Пред да го прифатам животот без ѓубре, се наоѓав себеси шетајќи низ супермаркети пред да затворат бидејќи не купував соодветно. Нарачував храна за носење бидејќи немав храна. Секогаш одев во аптеки за козметика, и константно чистев бидејќи имав толку многу предмети.

Сега, мојата вообичаена недела вклучува едно патување до продавница за да ги купам сите продукти кои ми требаат. Тоа не е само за храна, но и за продукти за чистење и убавина, бидејќи сега сите производи кои ги користам се подготвуваат со едноставни, секојдневни состојки. Не само што е полесно и без стрес, поздраво е (нема токсични хемикалии!).

Никогаш не очекував дека изборот да не произведувам смет ќе направи да имам повисок квалитет на живот. Мислев само дека ќе значи дека не мора да го фрлам ѓубрето во контејнер. Но оваа животна одлука премина во блог, Trash is for Tossers, кој стана филтер за разговарање со интересни луѓе со слични размислувања како моите и спријателување.

Сега го достигна врвот со тоа што дадов отказ од моето работно место како менаџер за самоодржување во Њујоршкиот департман за заштита на околината за да започнам сопствена компанија која нема да произведува ѓубре, The Simply Co, во која рачно ќе ги произведувам и продавам продуктите кои научив да ги правам во изминатите две години.

Не го започнав овој стил на живот за да докажам нешто – започнав да живеам вака бидејќи тоа е најдобриот начин кој го знам за да живеам живот кој е соодветен со сè во што верувам.

Извор: Мindbodygreen