Со кауција од 1 милион долари ослободен од притвор полицаецот обвинет за убиството на Флојд

Дерек Чоувин, поранешниот полицаец во Минеаполис обвинет за убиство од втор степен за смртта на Џорџ Флојд за време на апсењето на 25 мај, е ослободен од притвор со кауција од еден милион долари.

Чоувин, 44 години, беше уапсен на 31 мај и првично беше задржан во затворот во округот Хенепин пред да биде преместен во државниот затвор. Тој е обвинет за убиство на Флојд со притискање на коленото во неговиот врат подолг период. Видеото на случаен минувач за убиството споделено на социјалните мрежи предизвика лето на протести и немири во Минеаполис и низ САД.

Чоувин сè уште не се изјаснил. Неговите адвокати побараа отфрлање на обвиненијата, тврдејќи дека Флојд починал од смртоносна доза на фентанил, а не од неговиот третман од страна на полицајците.

Во случајот на Чоувин, снимките од полициската камера на телото покажале дека тој клечи на вратот на Флојд околу девет минути, иако некои официјални лица го доближија времето до осум минути. Окружниот лекарски преглед пресуди дека смртта е убиство и ги наведе причините како „кардиопулмонално апсење што го отежнува спроведувањето на законот и компресија на вратот“. Резултатите од обдукцијата, исто така, укажаа на срцеви заболувања, интоксикација со фентанил и неодамнешна употреба на метамфетамин, според извештајот на лекарскиот преглед.

Тоа доведе до убиство од втор степен и други обвиненија поднесени против Чоувин. Двајца други полицајци помогнаа да се фати Флојд, 46-годишен невооружен црнец, кој беше уапсен под сомнение дека платил сметка со фалсификувани 20 долари, а третиот службеник ги држел сведоците настрана. Сите тројца се обвинети за убиство од втор степен и други обвиненија.

Четворицата полицајци беа отпуштени од полицискиот оддел откако се појави видеото. Ниту еден службеник досега не се изјаснил.

Демонстрантите се собраа и маршираа во Минеаполис синоќа, изјави портпаролот на полицијата. Ваватоса воведе полициски час од 19 часот до 6 часот наутро до 12 октомври и нареди бензинските пумпи да се затвораат за време на полицискиот час.

Во соопштението на веб-страницата на градот се вели: „На бензинските пумпи и продавниците за градежни производи им е забрането да прикажуваат и продаваат материјали што можат да се користат за да се започне или забрза запалувањето на зградите или контејнерите, или можат да се користат за транспорт и дистрибуција на такви материјали“.