Слики од првата свирка на Nirvana се појавија на Твитер

Една американска тинејџерка деновиве на својот профил на Твитер објави досега невидени слики од настап на легендарниот бенд Nirvana, за кои тврди дека се од првиот настап на групата.

19-годишната Maggie Poukkula вели дека фотографиите се од нејзиниот татко, Tony Poukkula, кој одел на училиште со Kurt Cobain и свирел со него пред да стане познат. Ќерката ги нашла сликите во примерок на биографската книга за Cobain, кој му припаѓал на нејзиниот татко.

Poukkula не била свесна дека можеби ги постирала сликите од првата свирка во историјата на Nirvana, кога била запрашана од фановите на гранџ-бендот, па одговорила: „Не сум сигурна. Ќе мора да го прашам татко ми“.

Свирката за која се работи наводно се случила во градот Рејмонд во државата Вашингтон во март 1987. Tony Poukkula сега е музичар кој живее и работи во Сиетл.

Слики од првата свирка на Nirvana се појавија на Твитер