Сите номинации за „Оскари 2020“

Македонскиот документарец „Медена земја“ освои две оскарски номинации, за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Проверете со кои филмови се натпреварува документарниот филм на Тамара Котеска и Љубо Стефанов, а прочитајте ја и целокупната листа со номинациите за „Оскари 2020“.

Категорија „Најдобар документарен филм“:
„Американска фабрика“ (American factory) во режија на Џулија Раичерт и Стивен Богнар
„The Cave“ (Пештерата) во режија на Ферас Фајарт
„На работ на демократијата“ (The edge of democracy) во режија на Петра Коста
„За Сама“ (For Sama) во режија на Вад Ал – Катиб, Едвард Ватс
„Медена земја“ (Honeyland) во режија на Тамара Котеска и Љубо Стефанов

Категорија „Најдобар странски филм“:
„Корпус Кристи“ (Corpus Christi) во режија на Јан Комаса
„Медена земја“ (Honeyland) во режија на Тамара Котеска и Љубо Стефанов
„Клетници“ (Les Miserables) во режија на Лаџ Лу
„Болка и слава“ (Pain and Glory) во режија на Педро Алмодовар
„Паразит“ (Parasite) во режија на Бонг Џун Хо

Категорија „Најдобар филм“:
„Форд V Ферари“-  (Ford V Ferari)
„Ирецот“ – (The Irishman)
„Зајакот Џоџо“ – (Jojo Rabbit)
„Џокер“ – (Joker)
„Малите жени“-  (Little Women)
„Брачна приказна“ –  (Marriage Story)
„1917“ (1917)
„Си беше еднаш во Холивуд“ – (Once upon a time in Hollywood)
„Паразит“ – (Parasite)

Категорија „Најдобра женска главна улога“:
Синтија Ериво за улогата во „Хариет“ (Harriet)
Скарлет Јохансон за улогата во „Брачна приказна“ (Marriage Story)
Саорис Ронан за улогата во „Малите жени“ (Little Women)
Шарлиз Терон за улогата во „Бомба“ (Bombshell)
Рене Зелвегер за улогата во „Џуди“ (Judy)

Категорија „Најдобра машка главна улога“:
Антонио Бандерас за улогата во „Болка и слава“ (Pain and Glory)
Леонардо Ди Каприо за улогата во „Си беше еднаш во Холивуд“ (Once upon a time in Hollywood)
Адам Драјвер за улогата во „Брачна приказна“ (Marriage Story)
Хоакин Феникс за улогата во „Џокер“ (Joker)
Џонатан Прајс за улогата во „Двајцата папи“ (The two popes)

Категорија „Најдобра машка споредна улога“:
Том Хенкс за улогата во „Убав ден во соседството“ (A beautiful day in the Neighborhood)
Антони Хопкинс за улогата во „Двајцата папи“ (The two popes)
Ал Пачино за улогата во „Ирецот“ (The Irishman)
Џо Пеши за улогата во „Ирецот“ (The Irishman)
Бред Пит за улогата во „Си беше еднаш во Холивуд“ (Once upon a time in Hollywood)

Категорија „Најдобра женска споредна улога“:
Кети Бејтс за улогата во „Ричард Џувел“ (Richard Jewell)
Лаура Дерн за улогата во „Брачна приказна“ (Marriage Story)
Скарлет Јохансон за улогата во „Зајакот Џоџо“ – (Jojo Rabbit)
Флоренс Пуг за улогата во „Малите жени“ (Little Women)
Маргот Роби за улогата во „Бомба“ (Bombshell)

Категорија „Најдобар режисер“:
Мартин Скорсезе за „Ирецот“ (The Irishman)
Тод Филипс за „Џокер“ (Joker)
Сем Мендес за „1917“
Квентин Тарантино за „Си беше еднаш во Холивуд“ (Once upon a time in Hollywood)
Бонг Џун Хо за „Паразит“ (Parasite)

Категорија „Најдобар анимиран филм“:
„Како да го тренирате вашиот змеј: Скриениот свет“ (How to Train Your Dragon: The Hidden World)
„Си го изгубив телото“ (I lost my body)
„Клаус“ (Klaus)
„Исчезнатата врска“ (Missing link)
„Приказната на играчките 4“ (Тoy Story 4)

Категорија „Најдобар краток анимиран филм“:
„Дцера“ (Dcera) од Дариа Кашчеева
„Китбул“ (Kitbull) од Росана Суливан
„За паметење“ (Memorable) од Бруно Колет
„Сестра“ (Sister) од Сиги Сонг
„Љубов кон косата“ (Love Hair) од Метју А. Чери

Категорија „Најдобро адаптирано сценарио“:
„Ирецот“ (The Irishman) – Стивен Заилиан
„Зајакот Џоџо“ – (Jojo Rabbit) – Таика Вајтити
„Џокер“ (Joker) – Тод Филипс, Скот Силвер
„Малите жени“ (Little Women) – Грета Гервик
„Двајцата папи“ (The two popes) – Антони Меккартен
„Само милост“ (Just mercy) Дестин Даниел Кретон и Андрју Ланам

Категорија „Најдобро оригинално сценарио“:
„Ножевите на ачик“ (Knives Out) – Риан Џонсон
„Брачна приказна“ (Marriage Story) – Ноа Баумбах
„1917“ – Сем Мендес и Кристи Вилсон Каирнс
„Си беше еднаш во Холивуд“ (Once upon a time in Hollywood) – Квентин Тарантино
„Паразит“ (Parasite) – Бонг Џун Хо

Категорија „Најдобра кинематографија“:
„Ирецот“ (The Irishman) – Родриго Прието
„Џокер“ (Joker) – Лоренс Шер
„1917“ – Роџер Дикинс
„Си беше еднаш во Холивуд“ (Once upon a time in Hollywood) – Роберт Ричардсон
„Светилникот“ (The Lighthouse) – Џарин Блашке

Категорија „Најдобар краток документарен филм“:
„Во отсуството“ (In the Absence)
„Учење на скејтање во воена зона“ (Learning how to skate in a Warzone)
„Животот ме надвладеа“ (Life overtakes me)
„Св. Луиз Супермен“ (St. Louis Superman)
„Пешачи, трчај, ча-ча“ (Walk, Run, Cha-Cha)

Категорија „Најдобар краток филм“:
„Братство“ (Brotherhood) – Мерјам Џобеур
„ФК Нефта“ (Nefta Football Club) – Ив Пјат
„Прозорецот на соседите“ (The neighbors window) – Маршал Кари
„Сариа“ (Saria) – Брајан Бакли
„Сестра“ (Sister) – Делфин Жерард

Категорија „Најдобро филмско едитирање“:
„Форд V Ферари“ (Ford V Ferari) – Мајкл Меккаскер, Ендру Бакленд
„Ирецот“ (The Irishman) – Телма Шунмејкер
„Зајакот Џоџо“ – (Jojo Rabbit) – Том Иглс
„Џокер“ (Joker) – Џеф Грот
„Паразит“ (Parasite) – Џинмо Јанг

Категорија „Најдобро звучно едитирање“:
„Форд V Ферари“ (Ford V Ferari) – Дон Силвистер
„Џокер“ (Joker) – Алан Роберт Муреј
„1917“ – Оливер Тарни Рејчел Тејт
„Си беше еднаш во Холивуд“ (Once upon a time in Hollywood) – Вајли Стејтмен
„Војна на ѕвездите: Воздигнувањето на СкајВокер“ (Star Wars: The Rise of SkyWalker) Метју Вуд, Давид Акорд

Категорија „Најдобар звучен микс“:
„Ад Астра“ (Ad Astra)
„Форд V Ферари“ (Ford V Ferari)
„Џокер“ (Joker)
„1917“
„Си беше еднаш во Холивуд“ (Once upon a time in Hollywood)

Категорија „Најдобар продукциски дизајн“:
„Ирецот“ (The Irishman) – Боб Шо и Реџина Грејвс
„Зајакот Џоџо“ (Jojo Rabbit) – Ра Винсент и Нора Шопкова
„1917“ – Денис Гаснер и Ли Сандалес
„Си беше еднаш во Холивуд“ (Once upon a time in Hollywood) – Барбара Линг и Ненси Хај
„Паразит“ (Parasite) Ли Ха Џун, Чо Вон Ву, Хан Га Рам, Чо Хе

Категорија „Најдобра филмска музика“:
„Џокер“ (Joker) – Хилдур Гуднадотир
„Малите жени“ (Little Women) – Александре Десплат
„Брачна приказна“ (Marriage Story) – Ренди Њуман
„1917“ – Томас Њуман
„Војна на ѕвездите: Воздигнувањето на СкајВокер“ – Џон Вилијамс
„Кралот“ (The King) – Николас Брител

Категорија „Најдобра филмска песна“:
„Не можам да ти дозволам да се отфрлиш себеси“ (I Can’t Let You Throw Yourself Away) од „Приказна на играчките 4“ (Тоy story 4)
„Повторно ќе се сакам себеси“ (I’m Gonna Love Me Again) од „Рокетмен“ (Rocketman)
„Стојам со тебе“ (I’m Standing With You) од „Откритие“ (Breakthrough)
„Во непознатото“ (Into the Unknown) од „Снежното кралство 2“ (Frozen 2)
„Спротивстави се“ (Stand up) од „Хариет“ (Harriet)

Категорија „Најдобра шминка и фризура“:
„Бомба“ (Bombshell)
„Џокер“ (Joker)
„Џуди“ (Judy)
„Господарка на злото 2“ (Maleficent: Mistress of Evil)
„1917“

Категорија „Најдобар костим“
„Ирецот“ (The Irishman) – Сенди Пауел, Кристофер Петерсон
„Зајакот Џоџо“ (Jojo Rabbit) – Мајес С. Рубео
„Џокер“ (Joker) – Марк Бриџес
„Малите жени“ (Little Women) – Џаклин Дуран
„Си беше еднаш во Холивуд“ (Once upon a time in Hollywood) – Ариен Филипс

Категорија „Најдобри визуелни ефекти“
„Ирецот“ (The Irishman)
„1917“
„Војна на ѕвездите: Воздигнувањето на СкајВокер“
„Кралот Лав“ (The Lion King)
„Авенџерс“ (Avengers Endgame)