Руските власти го ставија Алексеј Навални на листата на „терористи“

Алексеј Навални, затворениот главен критичар на рускиот претседател Владимир Путин, е ставен на списокот на „терористи и екстремисти“, пренесува Дојче Веле. Овој потег ги сместува Навални и неколку негови сојузници на исто ниво со екстремистичката група „Исламска држава“.

Одлуката на Федералната служба за финансиско следење доаѓа во време кога владата на претседателот Владимир Путин ја продолжува својата кампања за потиснување на несогласувањата, поради што Навални беше затворен и беа прогласени за незаконски неговите политички организации во изминатата година.

Двајца други клучни помошници на Навални, Леонид Волков и Иван Жданов, беа додадени на истата листа претходно овој месец.

Според Антикорупциската фондација на Навални, во вторникот биле вклучени уште девет негови сојузници. Фондацијата беше прогласена за екстремистичка и затворена минатата година, што значи дека на сите луѓе поврзани со неа им беше забрането да се кандидираат за јавни функции.

Тоа што се на списокот ги става во иста категорија како десничарските националистички организации, милитантните исламистички талибанци во Авганистан и екстремистичката група „Исламска држава“ (ИД).

Овој потег води и до замрзнување на нивните банкарски сметки.

Во друг поврзан развој на настаните, руската Федерална служба за казни повика братот на Алексеј Навални, Олег, да биде вистински затворен наместо условната казна што тој моментално ја има за наводно поттикнување луѓе да ги прекршат ограничувањата за коронавирус, според руските новински агенции.

Олег Навални беше приведен во јануари 2021 година како дел од казните против неговиот брат и неговите сојузници.

Речиси сите сојузници на Навални, вклучувајќи ги Собол, Волков и Жданов, оттогаш ја напуштија Русија.

Самиот Навални е во затвор од јануари 2021 година. Тој беше затворен по враќањето од Германија, каде што се опоравуваше од труење со нервен агенс – напад за кој тој и другите го обвинија Кремљ.

Тој моментално отслужува казна од 2 и пол години во затворски логор за наводно кршење на условите за условно ослободување поради обвиненијата за измама. Убедувањето нашироко се смета за политички мотивирано, а Навални е познат како најгласниот политички противник на Путин.