Руските сили се повлекуваат на север додека Црвениот крст повторно ќе се обиде да евакуира од Мариупол

Воениот конфликт помеѓу Русија и Украина трае повеќе од еден месец и додека силите на Владимир Путин се повлекуваат на север, Украина и нејзините сојузници предупредија дека Кремљ би можел да ги прераспореди своите сили за да ескалира на истокот на земјата, пишува Еуроњуз.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди дека руските сили што се повлекуваат создаваат „целосна катастрофа“ надвор од главниот град, бидејќи тие оставаат мини на „целата територија“.

Меѓународниот комитет на Црвениот крст соопшти дека ќе се обидат уште еднаш да го олеснат безбедното минување надвор од Мариупол. САД најавија дека ќе обезбедат дополнителни 300 милиони долари воена опрема за Украина. Турција, пак, понуди помош за евакуација на цивилите од опколениот украински пристанишен град Мариупол со брод.

Светските медиуми денеска јавија дека украински фоторепортер е пронајден мртов надвор од Киев. Фоторепортерот исчезнал на 13 март во регионот околу главниот град Киев. На 1 април, неговото тело било пронајдено во близина на селото Хута Межихирска, рече Андриј Ермак, советник на претседателот Зеленски.

Во меѓувреме, секретарот на Советот за национална безбедност на Украина негираше дека земјата е одговорна за пријавен напад врз руски складиште за гориво.

Не стивнуваат ниту осудите кон Русија за нападот врз Украина. Поранешната главна обвинителка на Меѓународниот кривичен суд – МКС, Карла дел Понте побара да се распише меѓународна потерница за рускиот претседател Владимир Путин.

„Путин е воен злосторник“, изјави Дел Понте за швајцарскиот весник „Le Temps“ во интервју објавено денеска.

Во интервју дадено по повод објавувањето на нејзината последна книга, швајцарската адвокатка која ги надгледуваше истрагите на МКС за воени злосторства во Руанда, Сирија и поранешна Југославија, рече дека во Украина се извршени јасни воени злосторства.

И Папата Франциско ја изрази својата осуда на војната во Украина, повикувајќи се на „инфантилна и деструктивна агресија“ за време на денешното патување во Малта. Со зборови кои се чинеше дека директно го повикаа претседателот Путин, папата рече дека „некој моќен“ зафатен во „анахрони тврдења за националистички интереси, провоцира и поттикнува конфликти“.

„Мислевме дека инвазиите на други земји, дивите улични борби и атомските закани се мрачни спомени од далечното минато“, додаде Папата во својот говор.

Минатата недела најмалку 33 лица загинаа, а други 34 се повредени откако зградата на властите во Миколаев беше погодена од руски напад, соопшти украинската служба за итни случаи.

Војната досега принуди милиони да ги напуштат своите домови, создавајќи ја најтешката бегалска криза во Европа од Втората светска војна. Илјадници цивили и воен персонал беа убиени, а руските бомбардирања оставија широко распространето уништување.