Руска филмска екипа полета за да го сними првиот филм во вселената

За првпат во историјата, Русија испрати актерка и режисер во вселената за да снима долгометражен филм во орбитата – проект чија цел е да го подигне престижот на руската вселенска програма, пренесува Асошиејтед Прес.

Актерката Јулија Пересилд и режисерот Клим Шипенко полетаа денеска од Меѓународната вселенска станица со рускиот Сојуз, заедно со космонаутот Антон Шкаплеров, ветеран на три вселенски мисии.

Нивниот Сојуз МС-19 полета според планот од рускиот вселенски објект за полетување во Бајконур, Казахстан.

Вселенските службеници објавија дека екипажот се чувствува добро и сите системи на вселенски летала функционираат нормално.

Пересилд и Шипенко треба да снимаат сегменти од новиот филм насловен „Предизвик“, во кој хирург кој го игра Пересилд брза кон вселенската станица за да спаси член на екипажот кој има срцеви заболувања. По 12 дена поминати во вселенската станица, тие треба да се вратат на Земјата со друг руски космонаут.

Говорејќи на прес-конференција пред полетување, 37-годишната Пересилд призна дека е предизвик за неа да се прилагоди на строгата дисциплина и ригорозни барања за време на обуката.

„Беше тешко психолошки, физички и морално“, рече таа. „Но, мислам дека штом ќе ја постигнеме целта, сето тоа нема да изгледа толку тешко и ќе го паметиме со насмевка“.

Шипенко (38), кој сними неколку комерцијално успешни филмови, исто така ја опиша нивната брза, четиримесечна подготовка за летот како тешка.

„Се разбира, не можевме да направиме многу работи при првиот обид, а понекогаш дури и при трет обид, но тоа е нормално“, рече тој.

Шипенко, кој ќе го заврши снимањето на Земјата по снимањето на вселенските епизоди, рече дека Шкаплеров и уште двајца руски космонаути на бродот ќе играат улоги во новиот филм.

12-дневната руска мисија следува по лансирањето на првиот целосно цивилен екипаж на ракета и капсула развиени од SpaceX, основана од бизнисменот Илон Маск.

Дизајнирано е да стигне прво пред холивудскиот проект со актерот Том Круз кој работи со НАСА и SpaceX.

Дмитриј Рогозин, шеф на руската државна вселенска корпорација Роскосмос, беше клучна движечка сила зад проектот. Рогозин го опиша создавањето на првиот долгометражен филм во светот во вселената како шанса да се подигне вселенскиот престиж на нацијата.

„Филмовите одамна станаа моќен инструмент за пропаганда“, рече тој во јуни, тврдејќи дека новиот филм ќе помогне да се спротивстават на, како што рече, напорите на Западот да ја „понижат“ руската вселенска програма.

Откако ќе пристигнат на вселенската станица, тројцата новодојденци ќе му се придружат на Томас Пескет од Европската вселенска агенција; Астронаутите на НАСА Марк Ванде Хеј, Шејн Кимброу и Меган МекАртур; Аки Хошиде од Јапонската агенција за воздушно истражување на вселената и космонаутите на Роскосмос Олег Новицкиј и Пјотр Дубров.