Регистрирани 21 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.358 тестирања, а регистрирани се 21 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 13, Тетово – 5, Гостивар, Струмица и Дебар – по 1.

Регистрирани сe двајца оздравени пациенти од Скопје. Нема починати пациенти.

Направени се 3.358 тестови преку: ИЈЗ-63, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-60, ЦЈЗ Прилеп-56, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–16, Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-200, Биотек-144, Систина-51, лабораторија Лаор-238, Синлаб-3, Ремедика-14, Плодност–47, Генеа–3, Никоб лаб-707, ВФВ Медикал-14,Ели Медика-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.592.

Најмногу активни случаи има во Скопје – 99, Тетово 83, Гостивар 15, додека по 13 случаи има во Куманово, Охрид и Кичево.

Министерството за здравство информира и дека дека 16 пациенти со ковид се хоспитализирани на територија на цела држава. Сегашната епидемиолошка состојба во земјата е стабилна, а само 4 пациенти се на кислородна поддршка. Од Министерството потсетуваа дека единствен начин на превенција да не се соочиме со нов силен бран и ширење на опасниот делта сој е што помасовна имунизација.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.922, бројката на оздравени пациенти е 150.170, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 265.