Протест во Албанија против сексуално насилство врз жените по случај на малтретирана тинејџерка

Неколку стотици активисти протестираа во Тирана вчера против сексуалното насилство, откако јавноста се шокираше неделава кога полицијата соопшти дека уапсила неколку тинејџери и 65-годишен чувар на училиште поради сомнение дека 2 години малтретирале 15-годишно девојче, пренесува „Балкан инсајт“.

Но, наместо утеха за жртвата, нејзиното семејство наишло на непријателски графити, наводно обвинувајќи ја жртвата.

Активистите го организираа протестот под слоганите „Не си сама“, „Имаш многу сестри“ и „Владата е силувач“.

Демонстрантите, исто така, го осудија, како што ја нарекоа културата на молчење и недостаток на емпатија, покажано од поширокото општество во Албанија кон жртвите на сексуално насилство.

 

View this post on Instagram

 

#tinukjevetem #perfemijerineevjedhur #nukluhetperdhunimesh #denonco

A post shared by Bora Zemani (@borazemani) on

 

View this post on Instagram

 

⛔️ Mos duro . DENONCO ❗️

A post shared by (@rozana_radi) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by (@rozana_radi) on