Потврдени нови 20 случаи на Ковид 19, половината се во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти, потврдени се 20 нови случаи на Ковид-19, а во изминатотот деноноќие починаа три лица.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Прилеп на 59 години, хоспитализирана на од 7 мај. Во ОБ Велес почина пациент од Велес на 76 години, хоспитализиран на 6 мај, а пациентка од Тетово на возраст од 68 години почина на пат кон инфективната клиника во Скопје, упатена од Клиничката болница во Тетово.

Во изминатите 24 часа направени се 309 тестирања, а потврдени се 20 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: Скопје-10, Прилеп-5, Тетово-4, Велес-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1694, бројката на оздравени пациенти е 1229, на починати е 95. Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 370. Најмногу активни случаи има во Скопје 129, Тетово 58 и Прилеп 56. Следат Куманово со 46 активни случаи на ковид 19 и Велес со 50. Во останатите градови низ земјава, бројката е едноцифрена.

Досега во земјата се направени вкупно 19739 тестирања на Ковид -19.