Потрагата по преживеани продолжува во Грција, најмалку 74 луѓе загинале во пожарите

Потрагата по преживеани продолжува во Грција, каде што најмалку 74 луѓе загинале во пожарите што избувнаа во близина на главниот град Атина.

Силните ветрови го ширеа огнот, заглавувајќи многумина во домовите и возилата, а останатите ги принуди да влезат во морето во обид да избегаат од пламенот.

Премиерот Алексис Ципрас прогласи тридневна жалост.

Во вторникот, телата на 26 возрасни и деца прегрнати беа пронајдени на врвот на карпа.

„Тие се обиделе да најдат пат за бегство, но, за жал, овие луѓе и нивните деца не успеале тоа да го направат. Инстинктивно, гледајќи го крајот, тие се прегрнале”, рече Никос Економипулос, претседател на грчкиот Црвен крст.

Во понеделникот вечерта, стотици пожарникари се бореа против пламените, кои беа предводени од ветрови со брзина од 100 километри на час.

Крајбрежните патролни чамци и приватни бродови собраа стотици луѓе кои успеале да стигнат до пристаништа или плажите.

Спасувачите сега бараат куќи, автомобили и крајбрежјето за преживеани и жртви на пожарите, стравувајќи дека бројот на жртвите ќе се зголеми.

Роднините на оние пријавени за исчезнати објавуваат фотографии на веб-страница со надеж дека ќе го најдат нивното место на живеење.

Премиерот Ципрас прогласи вонредна состојба во Атика, велејќи дека сите служби за итна помош се мобилизирани.

Италија, Германија, Полска и Франција испратија помош во форма на авиони, возила и пожарникари, додека Шпанија и Кипар исто така нудеа помош.

Владата на Република Македонија, пак, на вчерашната седница донесе одлука да испрати финансиска помош во висина од шест милиони денари до Владата на Република Грција. Дополнително, Владата донесе одлука да формира координативно тело кое на дневно ниво ќе ја следи состојбата и ќе координира соодветна хуманитарна помош, што ќе се договори како потреба со надлежните институции во Грција и со градот Атина.

Приморското одморалиште Мати, во Атика, е популарно кај локалните туристи, особено пензионерите и децата кои одат на камп за одмор.

Преживеаниот Костас Лаганос рече: „Ни ги изгоре грбовите и се нурнавме во водата … Реков: „Боже мој, мораме да трчаме за да се спасиме.”

Џорџ Вокас, чие семејство, исто така, избегало покрај морето, изјави за Би-Би-Си дека две жени на кои тој се обидел да помогне, починале.

„Ние зборуваме за библиска катастрофа во оваа прекрасна област на Мати”, рече тој.

Тела на загинати лежеле само 15 метри од морето, изјави фотографот Пантелис Саитас.

Најмалку 150 лица се повредени.

Пожарите се чест проблем за време на жешките, суви летни месеци во Атика.

Официјални лица посочија дека актуелните пожари најверојатно започнале од подметнувачи на пожари кои сакале да крадат во напуштените домови.

„Петнаесет пожари почнаа истовремено на три различни фронтови во Атина”, рече портпаролот на владата Димитрис Цанакопулос.

Грција, додаде тој, побарала беспилотни летала од САД за да „откриваат сомнителни активности”.

Последната голема пожарна катастрофа во Грција беше во 2007 година, кога десетици луѓе загинаа на јужниот полуостров Пелопонез.