[Подкаст] Симона Заборска, каратистка: Се надевам дека ќе ја заокружам мојата кариера со светски медал

Каратето те прави силна и истрајна личност во секое поле од животот, вели Симона Заборска во новиот подкаст на Радио МОФ.

Таа е најуспешната македонска каратистка на Европското карате првенство за сениори што се одржа во Пореч, Хрватска, каде го освои седмото место. Со тоа доби шанса да учествува на квалификациониот турнир за претстојните Олимписки игри.

Во каратето е активна веќе 20 години, почнувајќи во Клубот „Макпетрол“.

„Овој спорт бара посветеност и откажување од многу работи. Успесите доаѓаат кога се вежба со ентузијазам и љубов кон спортот“, посочи Заброска.

Но, што значат за неа овие достигнувања, како пандемијата влијаеше врз спортистите и кои се нејзините желби за следните натпревари, слушнете во новиот подкаст кој го подготвија Георги Божиновски и Самра Ѓурѓевиќ.