Починаа три лица, а дијагностицирани се 163 нови случаи на ковид 19 од 1074 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1074 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19, а починаа три лица.

Во ГОБ „8 септември“ пациент од Ресен (42г) хоспитализиран на 13 јуни и двајца пациенти од Скопје (71г) хоспитализиран на  15 јуни и пациентка (83г) хоспитализирана на 23 јуни.

Од новите случаи на заразени 70 се во Скопје, во Куманово-2, Дебар-6, Штип-14, Прилеп-2, Тетово-25, Струга-4, Велес-2, Битола-1, Охрид-9, Кавадарци-3, Гостивар-11, Струмица-1, Крива Паланка-2, Кочани-3, Свети Николе-4, Ресен-4.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени пациенти. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5758, бројката на оздравени пациенти е 2206, на починати е 268, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3284. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 2800, активни 1862
• Куманово 725, активни 269
• Дебар 89, активни 37
• Штип 304, активни 182
• Прилеп 242, активни 21
• Тетово 628, активни 371
• Струга 193, активни 111
• Велес 173, активни 30
• Битола 45, активни 15
• Охрид 140, активни 116
• Кавадарци 14, активни 8
• Гостивар 102, активни 61
• Гевгелија 10, активни 4 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица 14, активни 10
• Крива Паланка 15, активни 9
• Радовиш 4, активни 0
• Крушево 6, активни 3
• Кочани 66, активни 29
• Пробиштип 14, активни 9
• Демир Хисар 1, активни 0
• Македонски Брод 3, активни 1
• Пехчево 5, активни 2
• Берово 2, активни 1
• Валандово 6, активни 4
• Виница 3, активни 0
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 4, активни 1
• Свети Николе 24, активни 22
• Кичево 16, активни 12
• Ресен 89, активни 85
• Неготино 20, активни 9 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
 
Направените 1074 теста се преку: ИЈЗ –476, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена –104, Биотек –69, МАНУ -116, Жан Митрев (Филип Втори) -148, Судска медицина-11,  Систина  со PCR метода -114 и ЦЈЗ Битола-36. Досега во земјата се направени вкупно 56.809 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
 
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 94 пациенти. На кислородна поддршка се 46 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  Во болницата во Козле се хоспитализирани 5 деца позитивни и сомнителни на ковид и 15 возрасни позитивни пациенти.
 
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, вкупно хоспитализирани се 144 пациенти. На респираторна машина се 7 пациенти.
 
Во болницата во Битола се хоспитализирани 45, а во болницата во Штип се хоспитализирани 28 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 94 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.
 
Листата на активни случаи по општини во Скопје изгледа вака:
• Чаир – 421
• Аеродром – 143
• Бутел – 139
• Гази Баба – 149
• Центар – 125
• Карпош – 125
• Сарај – 139
• Кисела Вода – 107
• Ѓорче Петров – 88
• Студеничани – 95
• Шуто Оризари – 76
• Арачиново – 53
• Илинден – 30
• Петровец – 18
• Чучер Сандево – 17
• Сопиште – 12
• Зелениково-2
• Странец – 3
• Нераспределен-51