Почина Edgar Froese, основачот на групата Tangerine Dream

Еден од пионерите на светската електронска музика, основачот на групата Tangerine DreamEdgar Froese, почина на 70-годишна возраст во Виена, објави групата на својата страница на Фејсбук.

Froese беше меѓу највлијателните германски рок и електронски музичари, кој го основа бендот во 1967 и беше неговиот единствен постојан член. Во раните денови на Tangerine Dream, групата беше дел од сцената во Велика Британија наречена „краутрок“.

Tangerine Dream стана позната на светската сцена во 1973, кога беше промовирана од британскиот диџеј John Peel. Исклучително плодната група има издадено преку 100 албуми, а направи музика за бројни филмови, вклучувајќи го и филмот со кој се проби Tom Cruise во 1983, „Risky Business and Legend“.