Почина актерот Дејвид Проус, оригиналниот Дарт Вејдер во „Војна на ѕвездите“

Дејвид „Дејв“ Проус, актерот најпознат по улогата на Дарт Вејдер во оригиналната трилогија на „Војна на ѕвездите“, почина на 85-годишна возраст, соопшти неговиот агент..

Проус беше поранешен бодибилдер кој имаше серија улоги на чудовишта и негативци пред да биде поканет од Џорџ Лукас на аудиција за улогите на Вејдер и Чубака. Тој го избра Вејдер и на прашањето зошто, тој одговори: „Сите се сеќаваат на негативецот“.

Првиот филм на Проус беше „Казино Ројал“ од 1967 година. Иако кастингот се засноваше на растот на Проус, тој разви силен интерес за глума и реши да продолжи понатаму. Неговата биографија вклучуваше улоги во „Пеколен портокал“, а беше и личен тренер на Кристофер Рив за улогата во „Супермен“ во 1978 година.

Најголемиот дел од своето појавување во „Војна на ѕвездите“, Проус го помина во костим, а кога лицето на Вејдер конечно беше покажано пред публиката умирајќи во филмот од 1983 година, продуцентот Џорџ Лукас избра наместо него да го игра британскиот сценски актер Себастијан Шо.

Проус и Лукас подоцна се разделија професионално, што подоцна доведе до забрана за Проус да учествува во официјални активности на „Војна на ѕвездите“ во 2010 година, пишува Гардијан.