По две децении, Pink Floyd со нов албум во октомври

Култниот бенд Pink Floyd ќе го објави својот прв албум по две децении во октомври, открива твитот на сопругата на членот на бендот, David Gilmour.

Pink Floyd in concert in Chantilly, France on July 31, 1994.

Polly Samson (сопругата) твитна дека новиот албум ќе биде насловен „The Endless River“ и е базиран на една сесија снимена во далечната 1994, годината кога бендот го издаде својот последен студиски албум „The Division Bell“.

Таа исто така открива дека новото издание ќе биде посветено на Rick Wright, исто така дел од Pink Floyd кој почина во 2008 година на  65 годишна возраст.

Извор: Time