Охрид не мирува, ноќта почувстувани серија нови земјотреси

Земјотрес со јачина од 4,1 според Рихтер по полноќ повторно ги разбуди охриѓани.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), епицентарот на земјотресот е 67 километри од Скопје на длабочина од 1 километар. Почувстуван е потрес и во Скопје.

Вкупно во текот на ноќта се регистрирани пет земјотреси со умерен до посилен интензитет

Последниот бил утринава во 6:29 часот со интензитет од 3,8 степени. Другите три земјотреса во 1:16, 1:37 и 3:02 часот, во распон од 2.9 до 3.2 степени.