Од КОВИД 19 починаа 13 лица за едно деноноќие, регистрирани 601 нови случаи

Денес се регистрирани 601 нов лабораториски позитивен случај на SARS CoV-2, направени се 4.501 тестирања, а пријавени се 13 починати лица во изминативе 24 часа, соопшти Министерството за здравство.

Притоа, од новорегистрираните  случаи на КОВИД-19 во Скопје се 217, Битола – 68, Велес – 34, Кавадарци и Куманово – по 31, Прилеп и Штип – по 28 , Крива Паланка – 18, Кочани и Тетово – по 17, Гевгелија – 16, Делчево, Кичево, Охрид и Радовиш – по 10, Берово – 9, Неготино – 8, Македонска Каменица и Ресен – по 5, Богданци, Виница и Гостивар – по 4, Кратово, Пробиштип и Струмица – по 3, Демир Хисар, Крушево и Свети Николе – по 2, Македонски Брод и Струга – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (72г, и 81г), Куманово (60г и 89г) и Кочани (64г и 72г), и едно починато лице од Кавадарци (78г), Демир Хисар (75г), Битола (68г), Крива Паланка (58г), Велес (73г), Неготино (45г), и Виница (78г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe и 304 оздравени пациенти.  Инаку, вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 205.623, бројот на оздравени пациенти е 190.570, на починати е 7.217, а бројот на активни случаи изнесува 7.836.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови/ Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 89940, Активни 3657
Куманово 12465, Активни 423
Тетово 11113, Активни 183
Прилеп 9650, Активни 365
Гостивар 8021, Активни 35
Битола 7733, Активни 465
Велес 6949, Активни 368
Кавадарци 6460, Активни 324
Штип 6298, Активни 259
Охрид 6212, Активни 201
Струмица 5939, Активни 100
Кичево 4157, Активни 113
Струга 3850, Активни 44
Кочани 3691, Активни 225
Гевгелија 2620, Активни 120
Неготино 2441, Активни 84
Свети Николе 2045, Активни 83
Крива Паланка 1727, Активни 171
Радовиш 1632, Активни 70
Ресен 1607, Активни 57
Дебар 1453, Активни 3
Берово 1289, Активни 63
Делчево 1211, Активни 75
Виница 1103, Активни 39
Пробиштип 1059, Активни 71
Валандово 868, Активни 24
Кратово 678, Активни 49
Богданци 597, Активни 22
Крушево 561, Активни 25
Демир Хисар 514, Активни 52
Македонски Брод 481, Активни 6
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 374, Активни 48
Пехчево 324, Активни 4
Дојран 151, Активни 7.