Објавени сите изведувачи на годинешниот „Гластонбери“, меѓу нив и Дубиоза колектив

Еден од најголемите и најугледните светски летни фестивали, британскиот „Гластонбери“ ја објави комплетната листа на изведувачи и термини на сите стејџови.

Листата, како и секоја година, е импресивна и разновидна, а меѓу музичарите кои ќе настапат се: Kanye West, Mary J, Blige, Pharrell Williams, Lionel Richie, Rudimental, Deadmau5, The Chemical Brothers, Hot Chip, FKA Twigs, Caribou, Flying Lotus, Apollonia, Mr G, Robert Hood, Four Tet, Prosumer, Erol Alkan, Jackmaster, Leftfield, Tama Sumo, Phuture, The Gaslamp Killer Experience, Todd Terje & The Olsens и многу други.

Како што беше објавено пред неколку дена, на фестивалот за првпат ќе настапи и босанскиот бенд Дубиоза колектив, кој ќе свири на стејџот „Глејд“ во недела, на последниот ден од фестивалот.

Фестивалот ќе се одржи од 24 до 28 јуни на традиционалната локација, фармата Ворти во Сомерсет, јужна Англија. Погледнете ја комплетната програма на годинешниот „Гластонбери“