Нови 721 заболени од Ковид-19 и седум починати изминатово деноноќие

Министерството за здравство информираше дека последните 24 часа регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19 од вкупно направени 3.816 тестирања.

Новите случаи, според градови се регистрирани во: Скопје – 334, Прилеп – 56, Кавадарци – 52, Неготино – 34, Велес – 26, Охрид – 24, Битола – 23, Куманово –22, Тетово – 18, Струмица – 16, Гевгелија – 15, Крива Паланка – 14, Гостивар – 13, Струга – 10, Богданци – 9, Кичево и Делчево – по 8, Крушево – 7, Штип – 6,  Кочани и Ресен по 5,  Свети Николе – 3, Дебар, Пробиштип,  Виница, Валандово и Кратово – по 2, Берово, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Изминатово деноноќие пријавени се и вкупно седум починати лица од вирусот. По 2 пациенти од Скопје (68г, 81г) и по еден пациент од Тетово (49г), Прилеп  (73г), Струмица (76г), Кочани (72г) и Делчево (43г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Министерството информира и за 171 оздравени пациенти од:

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Северна Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 102.482, бројката на оздравени пациенти е 91.066, на починати е 3.126, а бројот на активни случаи изнесува 8.290.

Направените 3.816 тестови се преку: ИЈЗ-600, ЦЈЗ Скопје-96, Авицена-297, Биотек-480, Жан Митрев (Филип Втори)-147, Систина-318, Лаор–385, МАНУ-0, Судска медицина-14, ЦЈЗ Битола-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-194, Ремедика-13, ИБЗД Козле-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1157, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјава се направени вкупно 519.985 тестирања на Ковид-19.