„Нирвана“ доби тужба од бебето на омотот на нивниот албум

Спенсер Елден, човекот кој беше фотографиран како бебе за омотот на албумот „Nevermind“ на Нирвана“, го тужи бендот за сексуална експлоатација, пренесува BBC.

На омотот е прикажан Елден како четиримесечно дете во базен, фаќајќи банкнота од еден долар закачена пред него на јадица.

Сега, на 30 годишна возраст, Елден вели дека неговите родители никогаш не потпишале изјава со која се дозволува користење на неговата слика за албумот.

Тој, исто така, тврди дека голата слика претставува детска порнографија.

„Сликите го открија интимниот дел од телото на Спенсер и срамотно ги прикажаа гениталиите на Спенсер од времето кога беше бебе до денес“, тврдат правните документи поднесени во Калифорнија.

Според американските закони, несексуализираните фотографии на доенчиња обично не се сметаат за детска порнографија.

Меѓутоа, адвокатот на Елден, Роберт Ј. Луис, тврди дека вклучувањето на банкнотата (која беше додадена по фотографирањето) прави малолетникот да изгледа „како сексуална работничка“.

Правниот случај, исто така, тврди дека од „Нирвана“ ветиле дека ќе ги покријат гениталиите на Елден со налепница, но договорот не бил потврден.

Елден тврди дека неговиот „вистински идентитет и легално име се засекогаш поврзани со комерцијалната сексуална експлоатација што ја доживеал како малолетник, која била дистрибуирана и продадена низ целиот свет од времето кога бил бебе до денес“.

Тој тврди дека „претрпел и ќе продолжи да доживува доживотна штета“ како резултат на уметничкото дело, вклучително и „екстремни и трајни емоционални неволји“, како и „мешање во неговиот нормален развој и образовен напредок“ и „медицински и психолошки третман“.

Тој бара отштета од најмалку 150.000 американски долари од секој од 15 -те обвинети, меѓу кои се и Дејв Грол и Крист Новоселиќ; менаџерите на имотот на Курт Кобејн, поранешната сопруга на Кобејн, Кортни Лав и фотографот Кирк Ведл.

Елден неколку пати ја пресоздавал насловната страница на албумот како тинејџер и возрасен – секогаш носејќи костими за пливање – за да ги одбележи 10 -тиот, 20 -тиот и 25 -тиот јубилеј на „Nevermind“.

Сепак, во 2016 година, тој за списанието „Тајм“ изјави дека „малку се вознемирил“.

„Само што се разбудив веќе како дел од овој огромен проект“, рече тој. „Прилично е тешко – се чувствувате како да сте познати по ништо“.

„Тешко е да не се вознемирувате кога ќе слушнете за колку пари станува збор“, продолжи тој.

„[Кога] одам на бејзбол натпревар и размислувам за тоа:„ Човеку, сите на овој бејзбол натпревар веројатно го виделе мојот мал бебешки пенис “, се чувствувам како да ми се одземени дел од човековите права“, додава тој.

Во другите интервјуа, пак, бил повеќе оптимист за сликата.

„Секогаш беше позитивна работа и ми отвори врати“, изјави тој за „Гардијан“ пред шест години.

„Сега имам 23 години и сум уметник, и оваа приказна ми даде можност да работам со Шепард Фери пет години, што беше прекрасно искуство. Тој е огромен музички познавач: кога слушна дека сум бебето на Нирвана, си помисли дека е навистина кул“, рече тој во интервјуто.

Во 2008 година, таткото на Спенсер, Рик, ја раскажа фотосесијата за американската радио мрежа НПР, велејќи дека му биле понудени 200 долари за учество од Ведл, кој бил семеен пријател.

„Само што имавме голема забава на базенот, и никој немаше идеја што се случува!“, рече тој.

Семејството брзо ја заборави фотосесијата додека, три месеци подоцна, не ја видоа насловната страница на албумот „Nevermind“ закачена на ѕидот на „Тауер Рекордс“ во Лос Анџелес.

Два месеци потоа, во написот на НПР се вели: „Гефен Рекордс му испрати на 1-годишниот Спенсер Елден платинест албум и плишано мече“.

Албумот, кој ги вклучуваше хитовите „Smells Like Teen Spirit“, „Come As You Are“ и „Lithium“, се продаде во 30 милиони примероци низ целиот свет.