МЗ: 39 починати, 603 новозаразени и 641 оздравен од Ковид-19

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 39 лица.

Починале 18 од Скопје (52г, 53г, 62г, 66г, 71г, 71г, 73г, 73г, 74г, 74г, 78г, 79г, 80г, 82г, 83г, 85г и 91г), по 3 починати лица од Охрид (64г, 81г и 82г), Тетово (63г, 80г и 81г), Струмица (72г, 73г и 80г) и Кавадарци (70г, 82г и 83г), по 2 лица од Прилеп (66г и 67г) и Куманово (58г и 80г), по едно лице од Битола (74г), Велес (79г), Штип (77г), Кочани (71г) и Пробиштип (63г).

Од МЗ исто така информираат дека во последните 24 часа се потврдени 603 нови случаи. Регистрирани се 209 случаи во Скопје, 62 во Куманово, 39 во Струмица, 38 во Битола, 36 во Охрид, 31 во Прилеп, 27 во Тетово, 21 во Кочани, по 19 во Велес и Штип, 14 во Кичево, 13 во Гостивар, 11 во Кавадарци, 8 во Радовиш и 7 во Струга.

Потоа, регистрирани се 6 случаи на Ковид-19 во Виница, по 5 во Крива Паланка и Ресен, по 4 во Гевгелија, Валандово и Демир Хисар, по 3 во Неготино, Свети Николе, Пробиштип и Пехчево, по 2 во Берово, Делчево и Крушево и по 1 во Дебар, Богданци и Македонски Брод.

Регистрирани се 641 оздравени пациенти, односно, од Скопје – 197, Охрид – 98, Струга – 48, Прилеп – 41, Битола – 38, Куманово – 35, Велес – 34, Струмица – 26, Штип – 23, Гостивар – 22, Тетово – 20, Кичево – 15, Кочани и Гевгелија – по 8, Радовиш – 6, Виница и Пробиштип – по 5, Ресен – 4, Крива Паланка – 3, Свети Николе и Берово – по 2 и 1 од Пехчево.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.221, бројката на оздравени пациенти е 126.234, на починати е 4.595, а бројот на активни случаи изнесува 18.392“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 700.728 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 2.596 тестови.