Македонија доби нова влада

Со 62 гласа „за“ и 44 „против“ и 5 „воздржани“, Собранието на Република Македонија ја изгласа новата Влада предводена од СДСМ.

Против гласаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, а воздржани беа пратениците од БЕСА.

„Убеден сум дека сите заедно ќе соработуваме за интересите на сите граѓани. Имам потреба за поддршка од опозицијата, заради реформи во полза на за сите граѓани“, рече Зоран Заев во својата прва изјава како премиер.

Новата Влада на премиерот Зоран Заев ја сочинуваат Радмила Шеќеринска која е избрана за министерка за одбрана, Оливер Спасовски кој ќе го води МВР, Роберт Алаѓозовски е министер за култура, Никола Димитров е министер за надворешни работи, Мила Царовска е министерка за труд и социјална политика, Драган Тевдовски е министер за финансии, Рената Тренеска Десковска е министерка за образование и наука, Горан Сугаревски е министер за транспорт и врски, Љупчо Николовски е министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Дамјан Манчевски е министер за информатичко општество и администрација, Билен Саљији е министер за правда, Садула Дураку е министер за животна средина и просторно планирање, Крешник Бектеши е министер за економија, Сухејл Фазлуи е министер за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, и Арбeн Таравари кој ќе го води Министерството за здравство.

За вицепремиери се избрани Кочо Анѓушев, кој ќе биде вицепремиер за економски прашања, Бујар Османи, вицепремиер за евроинтеграции, а Хазби Лика ќе биде вицепремиер за политички систем и односи меѓу заедниците.

За министри без ресор се избрани Едмонд Адеми, Роберт Поповски, Аднан Ќахил, Самка Ибраимовски, Зоран Шапуриќ и Зорица Апостоловска.

Стејт департментот, синоќа упати честитка по формирањето на новата македонска Влада.

„Како пријател и партнер на Македонија, САД со нетрпение очекуваат да работат со новата влада за исполнување на евро-атлантските аспирации на земјата, за спроведување на итните реформи со кои ќе се зајакне владеењето на правото и независноста на судството, слободата на медиумите, и отчетноста на владата“, се вели во честитката.