Крвавата месечина инспирација за фотографите ширум светот

„Крвавата“ или црвена месечина која синоќа можеше да се види на небото, беше инспирација за фотографите ширим светот. Појавата на супермесечина и нејзиното затемнување е појава која се се јавува на 15 до 40 години. Последен пат била забележана во 1982 година, а следната се најавува за 2033 година.

Погледнете дел од најимпресивните фотографии на синоќешната супермесечина, селектирани од Independant.

Рио

Вашингтон

Денвер

Гластонбери

Калифорнија

 

Лас Вегас

Њујорк

Чикаго

Келн