„Кода“ триумфираше на Оскарите

„Кода“ е прогласен за најдобар филм на годинешната церемонија на доделување Оскари.

Драмата на Apple TV+, купена од филмскиот фестивал „Санденс“ во 2021 година за рекордни 25 милиони долари, стана првиот филм од стриминг платформа што ја освоил наградата. Тоа е римејк на францускиот филм „La Famille Bélier“, фокусиран на единствениот член со слух во семејство со глуви лица.

„Благодарам на Академијата што ни дозволи да направиме историја“, рече продуцентот Филип Руселет. Продуцентот Патрик Ваксбергер се заблагодари на Академијата за „препознавањето на филмот за љубовта и семејството во ова тешко време“.

Трој Коцур, исто така, ја доби наградата за најдобра споредна машка улога за неговата улога во филмот, што го прави вториот глув актер кој добил Оскар, придружувајќи ѝ се на неговата колешка Марли Матлин, која победи за „Children of a Lesser God“ во 1987 година.

„Навистина сакам да се заблагодарам на сите прекрасни театарски сцени за глуви лица каде ми беше дадена можност да го развијам мојот занает како актер“, рече тој во емотивниот говор.

„Ова е посветено на заедницата на глуви, заедницата на ‘Кода’ и заедницата со посебни потреби. Ова е нашиот момент“, рече тој.

Сиан Хедер, писателката и режисерка на „Кода“, исто така освои Оскар за најдобро адаптирано сценарио и стана првата жена што сама ја освои наградата по Ема Томпсон во 1995 година.

Вил Смит го имаше највиралниот момент на церемонијата синоќа кога комичарот Крис Рок се пошегува на сметка на избричената глава на неговата сопруга Џејда Пинкет Смит. Таа минатата година откри дека има алопеција, па не беше среќна со шегата, додека налутениот Смит излезе на сцената и му удри шлаканица на Рок.

Смит подоцна се извини на Академијата и неговите колеги додека ја примаше наградата за најдобар актер за неговата улога во „Крал Ричард“.

Наградата за најдобар режисер припадна на Џејн Кемпион за квир психодрамата „Моќта на кучето“. Кемпион е само третата жена режисерка која некогаш добила Оскар за најдобра режија.

Џесика Честејн беше прогласена за најдобра актерка за телевизискиот биографски филм „Очите на Тами Феј“, нејзината трета номинација и прва победа. Филмот ја освои и единствената друга награда за која беше номиниран, најдобра фризура и шминка.

„Вози го мојот автомобил“, кој беше првиот јапонски филм номиниран за најдобар филм, беше прогласен за најдобар меѓународен игран филм. „Енканто“ победи за најдобар анимиран филм, додека „Questlove’s Summer of Soul“ беше прогласен за најдобар документарен филм.

Минатогодишниот номиниран за најдобар актер Риз Ахмед, исто така, стана првиот муслиман и првиот човек со азиско потекло кој победи во краткиот акционен филм „Долго збогум“.

„Ова е за сите што се чувствуваат како да не припаѓаат“, рече тој во својот говор. „Секој што се чувствува како да е заглавен во ничија земја. Вие не сте сами“, додаде актерот.

Британската двократна оскаровка Џени Биван, исто така, победи за нејзината костимографија на „Круела“.

За време на церемонијата беше оддадена и минута молк за поддршка на украинскиот народ и земја поради воениот конфликт со Русија.

Целата листа на добитници од Оскари 2022 е достапна на следниот ЛИНК.