Како Дубиоза колектив сними „скап“ спот за нула евра

Популарната група „Дубиоза колектив“ сними спот за песната „Транзиција“ со буџет од нула евра. И покрај тоа, не се работи за некој евтин видео спот направен со мобилен телефон.

Дубиоза Колектив: Не чекајте да ве водат - научете сами да пливате!

„Поттикнати од праксата на нашата власт, одлучивме спотот едноставно да го украдеме. Го зедовме краткиот филм од Зоке Чатиќ кој нам многу ни се допаѓаше и ја вметнавме нашата музика. За тоа господинот Чатиќ се уште ништо не знае. Ако негодува поради злоупотребата на неговиот филм, нема да му се јавуваме на телефон и ќе се правиме блесави“, истакнуваат од Дубиоза колектив за злоупотребата на сцените од филмот „Fasunga“.

Во видеото како режисер и сценарист е потпишан Зоке Чатиќ, глуми Богдан Миличевиќ, снимател е Мирза Ајнаџиќ, а како монтажер е потпишан Дамир Башиќ.

Извор: Radiosarajevo