„Кајмак“ ја доби наградата за најдобар филм на фестивалот „Синеквест“ во САД

Филмот „Кајмак” на македонскиот режисер Милчо Манчевски ја освои наградата за најдобар филм на фестивалот Синеквест во Калифорнија, САД, каде ја имаше и американската премиера.

Ова е втора награда за „Кајмак“ во изминатата недела, откако претходно доби специјално признание на жирито ФЕДЕОРА (Федерација на филмски критичари од Европа и Медитеранот) на фестивалот во Херцег Нови, Црна Гора.

Филмот се прикажа на 33. издание на фестивалот „Синеквест“ кој се одржува во Сан Хозе и Редвуд Сити во Силиконската Долина.

Инаку, од продукцијата информираат дека „Кајмак“ во следниот период ќе се прикажува во Австралија, а месецов ќе биде прикажан на уште три фестивали, „i-Fest“ во Калабрија, Италија, „Балкан панорама“ во Измир, Турција, и „Avant&Una“ во Бихаќ, Босна и Херцеговина.

„Кајмак“ светската премиера ја имаше на фестивалот во Токио, додека премиерно во земјава играше лани со кино проекции во неколку градови. Филмот досега ја доби и Специјалната награда на жирито на „Фантаспорто“ во Португалија, а Сара Климоска беше прогласена за најдобра актерка на фестивалот во Сомбор, Србија.