Каде е Надежда Толоконикова?

Веќе две недели нема трага од Надежда Толоконикова, членка на женската панк-група Пуси Рајот, која е во работен логор.

Каде е Надежда Толоконикова?

Надлежните велат дека е преместена во друг логор, а татко и‘ изјави дека „нема доказ оти е жива“, објави Дојче веле.

Сопругот на Надежда Толоконикова, Пјотр Версилов, за агенцијата АФП изјави дека не слушнал ништо за сопругата од 22 октомври. Според него, раководството на затворот најверојатно сакало да ја казни Толоконикова со забрана за контакти поради нејзините постојани протести против условите во казнениот работен логор.

Затвореничката во септември со штрајк со глад протестираше против условите во логорот, за кои рече дека се рамни на „ропство“. Таа беше пренесена во болница, а по излегувањето оттаму продолжи со штрајкот со глад. На 22 октомври е преместена од логорот каде што досега ја одлежуваше казната, а кој се наоѓа на околу 400 километри оддалеченост од Москва.

Оттогаш, како што тврди Версилов, од нејзе нема ни трага ни глас. Има некои информации дека неговата сопруга била видена во Чељабинск, во Урал, вели Версилов. Таткото на Толоконикова за новинарите рече: „Никој не знае ништо. Нема доказ дека е жива, не знаеме во каква здравствена состојба е“. Руските власти потврдија дека Толоконикова е преместена во друга казнено-поправна установа, но други детали нема.

Во судскиот процес против членките на групата Пуси Рајот, кој беше остро криткуван од страна на Западот, Толоконикова, заедно со колешките од групата Марија Аљехина и Екатерина Самуцевич, беше осудена на две години работен логор заради „хулиганство“ и „поттикнување верска омраза“, откако во црквата „Христос Спасителот“ во Москва, отпеа „панк молитва“ против рускиот претседател Владимир Путин.

Пресудата на Толокоњикова и Аљохина ја потврди и второстепениот суд на 10. октомври 2012 година, а казната за Самуцевич е претворена во условна и таа беше ослободена во судската постапка.