Италијански пар нацрта виртуелен ГПС-велосипед патувајќи низ Европа   

Соочени со климатските закани, некои луѓе повеќе рециклираат, а други го намалуваат термостатот за централно греење. Даниел Рејно-Кирхоуп и Аријана Казираги нацртаа ГПС-велосипед широк 600 милји (965 километри) низ Европа, додека се придружувани од нивното куче, објави Гардијан.

Двојката се откажа од работата како физичари истражувачи за да реализира велосипедско патување долго 4.500 милји (7.240 километри) низ седум земји, рута која макотрпно била планирана да ја нацртаат контурата на огромен велосипед над континентот.

Говорејќи за Гардијан од Швајцарија, на пат назад кон нивниот дом во Пиемонт, северна Италија, англо-италијанската двојка рече дека нивната надеж била да го привлечат вниманието за влијанието од климатските промени и да ги убедат луѓето да размислуваат за користење велосипеди наместо автомобили за пократки патувања.

Патувањето им донесе три донекаде светски рекорди: најголемиот ГПС цртеж некогаш направен, најголемата таква слика нацртана само со возење велосипед и – можеби не изненадувачки – најголемиот велосипед некогаш нацртан.

Додека вистинското возење велосипед траеше вкупно околу четири месеци, тоа беше многу подолга потрага. Почнувајќи од летото 2019 година, тие мораа да прекинат бидејќи Касираги (40) се здоби со повреда на коленото. Враќањето на патеката во ноември мораше да биде запрено бидејќи било премногу студено за кампување. Планот да се заврши во март 2020 година, тогаш беше прекинат од Ковид.

„Да можеш да го видиш на мапата е големо олеснување“, рече Казираги. „Имавме толку многу препреки. Кога почнавме, размислувавме – што може да тргне наопаку овој пат? Чувствувавме дека ги разочаравме луѓето со тоа што не го завршивме, а нашиот живот се чувствуваше како заглавен. Значи, ние сме многу среќни“.

Рејно-Кирхоуп (35) сам ги изградил велосипедите за патувањето. Еден од нив има карго дел напред, во кој со нив можело да патува нивното италијанско куче Зола.

„Нејзе ѝ се допадна товарниот велосипед – среќно скока и прави до знаење кога сака да шета“, рече тој. „Се обидовме да одиме по мали патишта каде што е можно, или надвор од патот, исто така, за да може Зора малку да прошета“.

Да се ​​направи совршен велосипед низ Франција, Германија, Швајцарија, Австрија, Белгија, Луксембург и Холандија не било лесно, со првичниот обид на Казираги да го постави цртежот на карта директно преку аеродромот Шарл де Гол надвор од Париз.

За среќа, сликата е толку голема што едвај се гледаат заобиколување од неколку милји за да се најдат полесни патишта. Беше нацртан виртуелно, во континуирана линија, при што ГПС-от бил исклучен само до и од кампови и на едно принудно заобиколување од 30 милји, откако се покажало дека траектот преку Рајна не работи.

Евентуалниот виртуелен цртеж е огромен – парот проценува дека е широк околу 600 милји – и многу очигледно е велосипед.

„Ако луѓето ја видат сликата, пораката што сакаме да ја пренесеме е: ве молиме запомнете дека веројатно имате велосипед некаде и би било убаво ако можете да го користите малку повеќе, наместо автомобил, за кратки патувања“, рече Казираги, која го запознала нејзиниот сопруг кога и двајцата докторирале во Нотингем. „Барем размислете за користење велосипед – пријатно е и одлично – поевтино и поздраво“.