#ИнстаИлустрации – Нина Максимова, NM Illustrations

Нина Максимова од Кочани работи како актерка во Кумановскиот театар. Таа постојано бара нови начини на изразување и експериментира со изразот и стилот, па така навлегува во илустраторскиот свет.

„Илустрациите се на некој начин мои интимни разговори со себеси во некои внатрешни паралелни светови во кои сакам да бидам кога имам потреба да се изазам невербално. Сакам да експериментирам со стилот и техниките, но најмногу се задржувам на пастелот и фломастерите. Сакам јаки и впечатливи бои, силни линии и контрасти. Инспирација имам зависно од внатрешниот немир кој го скротувам со цртање, т.е. инспирацијата ми доаѓа паралелно со животнте турбуленции и потребата да се кажат некои работи без да се изговори еден збор. Покрај тоа, пишувам кратки раскази и поезија, изработувам минијатури, сакам да се занимавам и со дизајн на ентериер, со еден колега формиравме наш мал театар на сенки за деца во наша целосна изработка, така да, не застанувам на едно, и сум во постојано движење и себеистражување“, вели Максимова за Радио МОФ.

Таа е уште една илустраторка кој се приклучува на нашата иницијатива #ИнстаИлустрација. Во продолжение, погледнете дел од нејзините илустрации:

 

View this post on Instagram

 

♥️♥️ Што да подарите за Valentine’s? NM Illustrations се спрема за утрешниот ЉУБОВЕН БАЗАР организиран од @creative_macedonia и е при крај со подготовките. Овие и многу други илустрации во убави рамки, принтови во различни формати, картички и честитки – можете да ги најдете на ул. Луј Пастер 5 – канцелариите на Creative Macedonia (веднаш до Кино Култура) на LOVEMADE BAZAAR – овој викенд – 9ти и 10ти февруари од 12 до 18ч! Повелете и поддржете ги ракотворците, уметниците и купете си оригинален подарок за вас или изненадете ги вашите сакани! Не пропуштајте! ♥️♥️ . . #nmillustrations #illustrationartists #illustration #bazaar #bazaart #artbazaar #artforsale #art #postcards #framedart #instaart #instagood #markers #markerart #prints #skopje #скопје #базар #љубов #љубовенбазар #lovetheme #love #valentines

A post shared by NM Illustrations (@nmillustrations_) on

*Доколку и ти си илустраторк/ка и сакаш да споделиш дел од твојот труд со нашата публика, пиши ни на нашиот Инстаграм профил, или на info@radiomof.mk