#ИнстаИлустрации – Бурџу Мусли, burjoo.art

Бурџу Мусли студира на сликарскиот оддел при Ликовната академија во Скопје. Слика на платно и изработува дигитални колажи, а понекогаш прави и комбинација од двете.

„Целта ми е на сликите да изразам некое чувство и состојба. Обично со сликите кажувам за некоја случка, приказна или си ги изразувам соновите и фантазиите кои ми се вртат во главата“, вели таа за Радио МОФ.

Мусли е уште една илустраторка која се приклучува на нашата иницијатива #ИнстаИлустрации. Во продолжение, погледнете дел од нејзините илустрации:

 

View this post on Instagram

 

. . . . . #collageart #collage #artwork #art #artist #support #supportart #supportartists

A post shared by Бурџу Мусли 🌈 (@burjoo.art) on