Илјадници луѓе маршираа против омраза и терор во Брисел

Илјадници луѓе од повеќе религии се собраа во Брисел за да учествуваат на „марш против омраза“, по терористичките напади кои се случија минатиот месец во градот, во кои загинаа 32 лица. Полицијата соопшти дека на маршот учествувале 6 500 лица, без пријави за инциденти.

Маршот почна од соседството Моленбик, од каде многу осомничени за нападите врз аеродромот во Брисел и метрото на 22 март, како и за масакрот во Париз минатата година, живееле или поминале покрај него.

Маршот требаше да се одржи првично на 17 март, но беше откажан поради стравување за безбедноста. На него присуствуваа и дел од жртвите на нападите и нивните семејства.