Хакери се закануваат дека ќе објават нови епизоди на „Game of Thrones”, HBO го потврди нападот

HBO потврди дека мрежата била цел на сајбер напад откако анонимен хакер се пофали дека објавил целосни епизоди од претстојни емисии, како и сценариото од следната епизода на популарната серија „Game of Thrones”.

Во е-маилот што го пратил до новинарите, хакерот (или хакерите) тврди дека поседува 1,5 терабајти податоци од HBO, според списанието „Entertainment Weekly“, кои први ја објавија веста.

Необјавени епизоди на „Ballers” и „Room 104″ најверојатно се објавени на интернет, а хакерите соопштија дека „наскоро ќе има уште протечени епизоди“, објави списанието.

HBO не откри какви податоци биле украдени или објавени на интернет, и не постои индикација за тоа дали се загрозени личните податоци на клиентите или на вработените.

Во соопштението на мрежата се вели: „HBO неодамна доживеа сајбер инцидент, што резултираше со компромис на сопственичките информации. Ние веднаш започнавме истрага за инцидентот и се работи на спроведување на законот и надворешни фирми за сајбер безбедност.”

Во е-маилот до вработените, Ричард Плеплер, главниот извршен директор на HBO, вели дека украдените информации вклучувале „ дел од нивното програмирање.”

„Секој упад од оваа природа е очигледно вознемирувачки за сите нас”, напиша тој во пораката.

Тој додаде: „Проблемот пред нас за жал е премногу познат во светот каде сега и ние сме дел од него.”

Не беше јасно какви информации имаат хакерите за „Game of Thrones”, мехагитот на HBO. Сега, во својата седма сезона, серијата ја емитуваше својата трета од седум епизоди во неделата.

Ако хакерите успеат да ги расипат деталите од необјавената содржина, тоа не би било првпат. Во 2015 година, првите четири епизоди од петтата сезона протекоа пред да се емитуваат.

Во април, хакер ја објави претстојната сезона на „Orange is the New Black” повеќе од еден месец пред да биде прикажана, откако Нетфликс го одби барањата за откуп.