Греми награди 2015: Sam Smith е добитник на најмногу награди

Младиот Британец Sam Smith синоќа освои четири музички награди на 57-то издание на Греми во Лос Анџелес, додека наградата за најдобар албум на годината ја доби Beck.

Smith е добитник на наградите за најдобра песна на годината, најдобар нов изведувач, најдобар поп албум и најдобро снимање.

Музичарот Beck, кој својата кариера ја започна во 1994 на алтернативната рок сцена, ја доби наградата за најдобар рок албум и албум на годината со „Morning Phase“.

Pharrell Williams и Beyoncé освоија по три Греми награди меѓу кои Williams за најдобар видео клип за песната „Happy“, а Beyoncé за најдобра R&B песна „Drunk in Love“.

На церемонијата за доделување на наградите настапија Madonna, Rihanna, Paul McCartney и Kanye West.

Листата од сите добитници на Греми награди е достапна на овој линк.

Извор: Mashable; B92