[Галерија] Протестен марш низ улиците на Скопје – четири години од убиството на Мартин Нешковски

Стотици граѓани денеска одржаа протестен марш низ улиците на Скопје, со кој одбележаа четири години од бруталното убиство на младиот Мартин Нешковски.

Маршот тргна од близина на зградата на Владата, а демонстрантите, извикувајќи „Убијци, убијци“, „Нема да ви помине“ и „Убивте човек“ се упатија кон Министерството за внатрешни работи, каде ги пречека кордон на полицијата, која не дозволи да стигнат до зградата на МВР. Поворката, на чие чело е семејството на Мартин Нешковски, застана пред зградата во која живее премиерот Никола Груевски, каде граѓаните извикуваа „Никола, излези“.

Протестот го поддржаа движењето #Протестирам и коалицијата „Граѓаните за Македонија“.
Погледнете ги фотографиите од денешниот марш:

proo-1

proo-2

proo-3

proo-5

 

proo-7

proo-6

 

Кристина Озимец