[Галерија] Новогодишните прослави низ светот

Поради брзото ширење на новата варијанта на коронавирус Омикрон, многу градови низ светот ги ограничија новогодишните прослави.

Во Њујорк, на пример, традиционалниот настан на Тајмс Сквер дозволи помалку веселби и од сите се бараше да носат маска.

Некои поголеми градови целосно ги откажаа своите настани, додека други продолжија со своите планови.

Во продолжение, погледнете како делови од светот ја пречекаа Новата Година:

Сиднеј
Фото:Jaimi Joy/Reuters

Оукленд, Нов Зеланд
Фото: Dave Rowland/Getty Images

Бангкок
Фото: Lillian Suwanrumpha/AFP

Дубаи
Фото: AFP

Пјонгјанг, Северна Кореја
Фото: Jon Chol Jin/AP

Москва
Фото: Alexander Zemlianichenko Jr/AP

Париз
Фото: Thibault Camus/AP

Чонгќинг, Кина
Фото: Li Xiaoxiang/VCG