[Галерија] Најубавите железнички станици на светот

Кога патувате со воз, убавите железнички станици му даваат висински шарм на патувањето. Во продолжение, погледнете неколку од најубавите железнички станици на светот:

1. „Antwerpen-Centraal Station”, Антверпен, Белгија

1

Оваа железничка станица се состои од четири дела. Нејзината убавина е уникатна.

2. „T-Centralen Station”, Стокхолм, Шведска

2

Оваа преубаво обоена станица е срцето на стокхолмоското метро, бидејќи е единственото место во кое се среќаваат три возни линии.

3. „Dubai Metro, Dubai”, Дубаи, Обединети Емирати

3

За оваа нова станица во Дубаи дефинитивно не се штеделе пари. Чини вкупно 7. 6 милијарди долари.

4. „St. Pancras Railway Station”, Лондон

4

Откако е модернизирана и проширена во 2000 година, ова е една од најубавите железнички станици изградени во викторијански стил.

5. „Old City Hall Station”, Њујорк

5

Оваа станица била наменета да се користи само за церемонии и била затворена во 1945 година.

6. „Komsomolskaya Station”, Москва, Русија

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ова метро направено за да портретира еден говор на Сталин од 1941 година.

7. „Netkous Viaduct”, Хаг, Холандија

7

Оваа пруга што личи на рибарска мрежа е дел од метрото во Хаг.

8. „Washington Metro”, Вашингтон

8

Сите метроа во Вашингтон изобилуваат со детали кои ќе го направат системот да изгледа прекрасно.

9. „Grand Central Terminal”, Њујорк

9

Станицата е реставрирана во 90-тите години кога вистински се открива убавината на архитектурата и астрономските тавани.

10. „Zoloti Vorota Station”, Киев, Украина

Subway station in Kiev

Оваа станица во киевското метро е реновирано за да личи храм.

11. „Chhatrapati Shivaji Terminus”, Мумбаи, Индија

11

Ова ремек дело е именувано според основачот на Maratma Empire.

12. „Liege-Guillemins Station”, Лиеж, Белгија

12

Оваа интернационална белгиска станица е направена од спортскиот архитект Сантиаго Калатрава и е позната и како „Белите коцки”.

Извор: Mashable