[Галерија] Најдобрите фотографии за 2016 според Гардијан

Британскиот Гардијан направи селекција на најдобрите фотографии за 2016 година, со кратки коментари од авторите за тоа како се направени. Од смртта на Дејвид Боуви до подемот на Доналд Трамп и крвопролевањето во Мосул и Алепо овие фотографии ја раскажуваат приказната за годината која завршува.

Момчето на велосипед на нафтените полиња во Кајара (21 октомври)

Карл Корт/Getty Images

Претседателот Барак Обама се среќава со новоизбраниот претседател Доналд Трамп во Овалната канцеларија (10 ноември)

Вин Мекнеми/Getty Images

Повредена жена во нападите на аеродром во Брисел (22 март)

Кетеван Кардава/AP

Бомбардирање на градот Дума под контрола на бунтовниците (11 септември)

Мохамед Бадра/EPA

Повредено момче во амбуланта, Алепо (17 август)

Махмуд Раслан/Anadolu Agency/Getty

Мурал на Дејвид Боуви во Брикстон (11 јануари)

Стефан Вермут/Reuters

Курдски борец и бели гулаби во Нусајбин, Турција (26 февруари)

Чагдаш Ердоган/Getty Images

Британија реагира на резултатите од ЕУ референдумот (24 јуни)

Мери Турнер/Getty Images

Мигранти спасени од морнарица во Средоземното Море (25 мај)

Марина Милитаре/Anadolu Agency/Getty Images

Дејвид Камерон ја напушта Даунинг Стрит број 10 (13 јули)

Енди Рејн/EPA

Демонстрации во Барон Руж (9 јули)

Џонатан Бахман/Reuters

Прајд парада во Мадрид (2 јули)

Даниел Очоа де Олза/AP

На сајтот на Гардијан можете да ја погледнете целосната селекција на фотографии и коментарите на авторите.