[Галерија] Мурали со поддршка за Џорџ Флојд се појавуваат насекаде низ светот

Улични уметници од различни континенти преку своите цртежи ја поддржаа каузата на Флојд и искажаа солидарност со демострантите против расизмот.

Мурал со ликот на Џорџ Флојд, афроамериканецот кој на 46 годишна возраст беше убиен од страната на полицијата, беше нацртан од два сириски уметника и објавен на социјалните мрежи оваа недела.

Според арапските медиуми, лицето на Флојд, заедно со сцената од неговата смрт и зборовите „не можам да дишам“, се нацртани од страна на Азиз Асмар и Анис Хамдун, кој го опишуваат ова дело како „повик за мир и љубов“.

Овој мурал претставува само едно од многуте дела по улиците на светот кои се појавија за да го овековечат Флојд и да искажат солидарност со анти расистичките демонстрации кои беа поттикнати од неговата смрт.

Мурали со Флојд се појавија и на други локации во светот, односно Манчестер, Даблин, Берлин, Барселона, но и во градови во САД.

Фразата „не можам да дишам“, дел од последните зборови на Флојд, е повторувачки мотив во уметничките дела, заедно со повиците да се запомни неговото име.

Флојд го изгуби својот живот на 25 мај, откако белиот полицаец, 44 годишниот Дерек Шаувин, клечеше на вратот на Флојд девет минути, игнорирајќи ги молбите на жртвата.

Смртта на Флојд го продолжи ланецот на изгубени афроамерикански животи од страна на полицијата, меѓу кои се и смртта на Тони МекДејд и Бреона Тејлор.

Во уметничко дело посветено на Флојд кое се наоѓа на местото на смртта во Минеаполис, нацртано од страна на Ксена Голдман, Кадекс Херера и Грета МекЛејн, се испишани и имињата на другите афроамериканци кои беа убиени од страна на полицијата, заедно со слоганот „кажи го нашето име“ и тупаници кренати во солидарност.

„Нашата идеа беше да го претставиме Флојд како херој за социјална правда, а не жртва“, истакнала Херера за локален медиум.

Во продолжение, прегледајте ја галеријата со муралите посветени на Џорџ Флојд.

 

View this post on Instagram

 

The artist just completed this as I walked past ❤️ taken in Stevenson Square, Manchester

A post shared by Joe Mcgrath (@joemcgrath95) on

 

View this post on Instagram

 

رسامان سوريان عزيز أسمر وأنيس حمدون يرسمان لوحة جدارية تصور جورج فلويد ، رجل أمريكي من أصل أفريقي أعزل قتل أثناء القبض عليه وضبطه على الأرض بسبب ركبة ضابط شرطة مينيابوليس ، في بلدة بنش في محافظة إدلب شمال غرب سوريا في 1 يونيو 2020 تضامناً مع الضحية ورفض العنصرية في كافة اشكالها, على أحد الجدران المهدمة بقصف جوي سابق من طائرات النظام السوري . ( غيث السيد ) Two Syrian painter Aziz Asmar and Anis Hamdoun paint a mural depicting George Floyd, an unarmed African American man who was killed during his arrest and seizure on the ground of the knee of a Minneapolis police officer, in Bunche town in Idlib Governorate, northwestern Syria, on 1 June 2020 on a wall Destroyer with previous air strikes from the Syrian regime’s aircraft. (Photo/ Ghaith Alsayed)

A post shared by Ghaith Alsayed (@ghaith.alsayed) on

Извор: Dazed&Confused