[Галерија] Интересни историски фотографии

Фотографијата е единствен начин за документирање на историјата, кој овозможува засекогаш да се „замрзнат“ ситуации и важни настани. Ова е избор на фотографии од историјата, со кои се овековечени впечатливи моменти.

1937 – Писателот Џорџ Орвел позира за време на граѓанската војна во Шпанија. Зад него е Ернест Хемингвеј. 

[Галерија] Интересни историски фотографии1922 – жена во Чикаго е уапсена поради носење прекраток костим за капење

[Галерија] Интересни историски фотографии1864 – трговија со робови

[Галерија] Интересни историски фотографии1929 – Германски сексуални работнички купуваат хероин од локален дилер

[Галерија] Интересни историски фотографии1968 – Советската окупација на Прага

[Галерија] Интересни историски фотографии1969 – скинхедси и хипици на Пикадили Циркус во Лондон

[Галерија] Интересни историски фотографии1955 – актерот Морган Фримен во униформа на американската војска

[Галерија] Интересни историски фотографии1945 – американски војници ја читаат веста за смртта на Хитлер

[Галерија] Интересни историски фотографии1914 – фудбалски натпревар меѓу Германци и Британци за време на примирјето за Божиќ во Првата светска војна

[Галерија] Интересни историски фотографии1900 – билборди на Тајмс сквер во Њујорк

[Галерија] Интересни историски фотографии1969 – Битлси се подготвуваат за прочуената фотографија на насловната страна на албумот „Abbey Road“ 

[Галерија] Интересни историски фотографииАмерикански нацисти стојат пред влезот на нивната канцеларија во Њујорк

[Галерија] Интересни историски фотографии1957 – Битлси во нивните тинејџерски години 

Cindy Breakspeare1977 – Боб Марли на плажа со Синди Брекспир, Мис на светот во 1976 и мајка на неговиот син Дејмиен.  

[Галерија] Интересни историски фотографии1969 – Вудсток – церемонија на отворање

[Галерија] Интересни историски фотографии1930 – четирите последни преостанати парови на Чикашкиот маратон во танцување

[Галерија] Интересни историски фотографии

 

Извор