[Фото] Розовата супермесечина низ слики

Синоќа луѓето можеа да ја видат „розовата супермесечина“. Таа е перигеј-сизигија, што значи беше најблизу до Земјата – оддалечена 356.907 километри, односно Земјата, месечината и сонцето се наредени во права линија.

Ваквата априлска полна месечина името „розова“ го добила бидејќи често се совпаѓа со цветањето на розовите цвеќиња во источна Северна Америка.

Освен за астрономите, месечината беше возбудлива да ја доживеат и повеќе граѓани и фотографи од Македонија и низ светот, особено додека трае изолацијата.

 

View this post on Instagram

 

Pink full moon. . . . . . . . . . . . . . . . . . . #moon #fullmoon #pink #superfullmoon #bozarovpack #laluna #nightshot

A post shared by Stefan Bozarov Photography 📸 (@_moreof_bozarov_) on

Во продолжение, фотографии и од светот, објавени од Гардијан:

Санкт-Петербурк, Русија, фото: Anton Vaganov/Reuters

Рим, Италија, фото: Alessandro Di Meo/EPA

Лондон, Англија, фото: Dylan Martinez/Reuters

Крогхан Хил, Ирска, фото: James Crombie/INPHO/Rex/Shutterstock

Истанбул, Турција, фото: Anadolu Agency/Anadolu Agency via Getty Images

Виена, Австрија, фото: Lisi Niesner/Reuters

Ливерпул, Англија, фото: Peter Byrne/PA

Хамбург, Германија, фото: Axel Heimken/AP

Волксхеим, Франција, фото: Christian Hartmann/Reuters

Идлиб, Сирија, фото: Anadolu Agency/Anadolu Agency via Getty Images

Лас Вегас, САД, фото: Ethan Miller/Getty Images

Киев, Украина, фото: Valentyn Ogirenko/Reuters