[Фото] Над 600 луѓе избегаа од Кабул во преполн американски воен авион

Се појави шокантна фотографија на која се гледа како стотици Авганистанци се качени во американски воен товарен авион, во очаен обид да побегнат од Кабул по падот на главниот град во рацете на Талибанците, пренесува Гардијан.

Се верува дека фотографијата, објавена од американската веб-страница за одбрана и безбедност „Defense One“ покажува 640 луѓе качени во Ц-17 Глобмастер III, меѓу најголемиот број луѓе што некогаш биле пренесени во таков авион.

Официјални претставници на американската одбрана, наводно, изјавиле дека патниците биле безбедно евакуирани со летот од Кабул во Катар во неделата.

Летот немал намера да преземе толкав товар, но некои Авганистанци во паника се приближиле кон полуотворената рампа на Ц-17, објави „Defense One“.

Очајот на многу други Авганистанци беше забележан на аеродромот во Кабул во понеделникот, додека луѓето се држеа за страната на воените авиони што се движеа и најмалку двајца загинаа набргу по полетувањето.

Аеродромот, обезбеден од американската војска, беше единствениот изводлив начин за бегство откако исламистичката група ја презеде контролата врз копнените граници на земјата.

Но, американските сили мораа да го затворат аеродромот во понеделникот во обид да го спречат хаосот и гужвите. Аеродромот повторно се отвори денеска во раните утрински часови, рече американски генерал, додавајќи дека американскиот персонал сега е задолжен за контрола на летање.