Florence + the Machine на INmusic фестивалот во Хрватска

Florence + the Machine доаѓаат на INmusic фестивалот во Хрватска, каде покрај нивните добро познати и слушани хитови ќе бидат презентирани и песни од последниот албум „How Big How Blue How Beautiful“. Ова ќе биде нивна прва и долго очекувана посета на Хрватска.

Florence + the Machine се појавија на светската музичка сцена во 2009 година со одлично прифатениот албум „Lungs“. Дебитантскиот албум беше меѓу најпродаваните во годината и ја направи Флоренс меѓународна музичка ѕвезда на 21 година. Сите песни од уште по успешниот второ издаден албум „Ceremonials“ се прославија меѓу промоцијата на песните од дебитантскиот.

„Ceremonials“ беше објавен во 2011 година и стана хит бр.1 во Велика Британија и бр.6 на топ листите во САД. Претстојниот трет албум најавен со новиот хит „What Kind Of Man“ веројатно ќе го достигне истото ниво на успех.

Новите, па дури и лични песни се за обидот да се научи како да се живее и сака во овој свет. Песните се снимени и напишани во 2014 година во продукција на Markus Dravs (Björk, Arcade Fire, Coldplay) со придонес на Paul Epworth, Kid Harpoon and John Hill. Третиот албум на Florence + the Machine претставува богата мелодија снимена на вистинските места и моќна на сите начини. „Сакав да направам нешто што е големо, но да содржи нежност во себе. Тоа имаше топлина која беше вкоренета. Мислам дека тоа е причината. Мислам дека тоа беше и причината зошто се вративме на инструментите во живо. Нешто што го предводи бендот од неодамна“, вели Флоренс за овој процес на работа.

Десетото издание на INmusic е предвидено да биде најдобро издание досега со изведувачи како FFS (Franz Ferdinand & Sparks), Placebo, Paolo Nutini, Of Monsters and Men, La Roux, Black Rebel Motorcycle Club, Death Cab For Cutie, Future Islands, Frank Turner, Eagles of Death Metal, Kate Tempest, Aziza Brahim, Batida, We Are Shining и многу други.

Фестивалот INmusic ќе се одржи од 22 до 24 јуни во Загреб а влезниците за десетото издание на фестивалот може да се купат преку INmusic онлајн продавниците.

Извор: inmusicfestival.com