Филмот „Мал дисконтинуитет во времепросторот” награден во Нови Сад

Филмот „Мал дисконтинуитет во времепросторот” на режисерот Гоце Цветановски, кој пред десетина дена беше награден во Белград, повторно доби награда за најдобар регионален краток филм на 12-от фестивал „Филмски фронт“ во Нови Сад.

Филмот „Мал дисконтинуитет во времепросторот” награден во Нови Сад

„Приказната за фотографот кој има невидлив посетител во станот ја одушеви српската публика и жирито, а актерскиот тандем Висар Вишка – Драгана Левенска беше спореден со легендарните Марчело Мастројани и Софија Лорен. Филмот викендов учествуваше и на Меѓународниот филмски фестивал во Хоф, Германија, а во ноември ќе биде прикажан во Тирана и во Њујорк#, соопшти продукцијата.

Филмот е независна копродукција меѓу шест филмски компании од Македонија.

Извор